Ak máte doma deti, pravdepodobne viete, že plastelína je u nich veľký hit. U nás je to rovnaké! Lenže kupovaná plastelína sa nám často stratila, vyschla alebo jednoducho nezostalo dosť farieb na všetky výtvory, ktoré chceli deti vytvoriť. Preto som sa rozhodla vyskúšať výrobu domácej plastelíny – a poviem vám, je to jedna z najlepších vecí, ktoré som mohla pre svoje deti urobiť.
Po prvé, je to fakt lacné. Všetky suroviny mám väčšinou doma, takže ma to nestojí takmer nič. Po druhé, viem presne, čo do plastelíny ide, takže sa nemusím báť, že ju deti ochutnajú (čo, priznajme si, sa stáva častejšie, ako by sme chceli). A po tretie, je to zábava! Výroba plastelíny je pre deti rovnako zábavná ako samotná hra s ňou.
Takže, ak chcete vyskúšať výrobu domácej plastelíny, tu je recept, ktorý používam ja:
Ingrediencie:
- 2 šálky hladkej múky (nič extra, klasika zo špajze)
- 1 šálka soli (áno, presne tá, čo používate do polievky. Nám sa osvedčila morská. Použite najjemnejšiu akú nájdete, inak budú v plastelíne cítiť kryštáliky, a na dotyk nebude jemná)
- 1 lyžicu octu (pre dlhšiu životnosť plastelíny).
- 2 lyžice rastlinného oleja (obyčajný slnečnicový funguje super)
- 1 až 1,5 šálky teplej vody
- Potravinárske farbivo (ak chcete farebnú plastelínu)
- Esenciálny olej (voliteľné, ak chcete plastelínu, ktorá aj vonia. My napríklad na jeseň robíme oranžovú s vôňou škorice, na jar zase zelenú s mätou.)
Ako na to:
- Zmiešajte suché ingrediencie: Do väčšieho hrnca hodím múku a soľ.
- Pridajte tekutiny: Nalejem olej, ocot, vodu a ak chcem farebnú plastelínu, pridám farbivo. Ak mám náladu na vôňu, kvapnem aj pár kvapiek esenciálneho oleja – levanduľa alebo mäta je u nás hit.
- Varenie: Dám hrniec alebo panvicu na stredný plameň a miešam, miešam, miešam. Asi za 3-5 minút začne zmes hustnúť a odlepovať sa od stien. Ešte ju chvíľu prehrejem, a hotovo. Použite panvicu s teflonovým povrchom!
- Skladovanie: Plastelínu hodím do vzduchotesného vrecka alebo nádoby. Takto nám vydrží čerstvá aj niekoľko týždňov – ak sa samozrejme medzičasom nezmieša so všetkými ostatnými farbami do jednej obrovskej sivej guče (deti sú kreatívne!). Ak ju budete uchovávať v chladničke, vydrží ešte o kúsok dlhšie.
Možnosti sú nekonečné! U nás doma sa plastelína používa na tvorenie postavičiek, tvarov, rôznych zvieratiek, alebo dokonca na stavanie jednoduchých domčekov. Najmenší člen rodiny rád roluje dlhé hady, starší zas tvoria celé príbehy s plastelínovými postavičkami. A ak máte doma vykrajovačky na cesto, tie sú tiež skvelé – deti si môžu vykrajovať rôzne tvary a potom ich zdobiť.
Domáca plastelína je naozaj jednoduchá na výrobu, deti ju milujú a ja som rada, že viem, čo v nej je. Navyše, je to skvelá aktivita, ktorú môžete robiť spolu s deťmi, a potom si ešte dlho užívať jej výsledok. Takže ak hľadáte nový projekt, ktorý zabaví vaše deti na celé hodiny, určite vyskúšajte túto domácu plastelínu. Nebudete ľutovať!